Dłużej się już nie dało …

Wygląda na to, że po kilkuletnich bezskutecznych staraniach wielu osób oraz lokalnych środowisk nagłaśniających problem wyjątkowo dużych zanieczyszczeń legionowskiego powietrza, urząd miasta wyjątkowo „nie idzie w zaparte”.

Otóż wczoraj (18 stycznia) na urzędowej stronie ukazało się po raz pierwszy ostrzeżenie o złej jakości powietrza:

ostrzeżenie

Alarm ten został także rozpowszechniony za pośrednictwem portali społecznościowych. W ostrzeżeniu zawarta była także instrukcja postępowania dla mieszkańców, zawierająca m.in. zalecenia ograniczenia przebywania na zewnątrz osób należących do grup ryzyka: dzieci, starszych, astmatyków, czy osób z chorobami dróg oddechowych i układu krwionośnego.

Stało się więc to, co od dawna powinno być normą i o co wielokrotnie apelowali mieszkańcy. Urząd podał w końcu rzetelną informację o złej jakości powietrza w Legionowie i poinstruował, co należy zrobić, aby zminimalizować skutki tego stanu. Domagałem się tego także i ja w złożonej niedawno petycji:

Petycja – SMS o jakości powietrza w Legionowie

Jednak mam poważne wątpliwości, co do powodów zmiany frontu prezydenta i jego urzędników. Obawiam się, że to wcale nie troska o zdrowie mieszkańców, zgłaszane wielokrotnie apele czy inne merytoryczne względy zadecydowały o publikacji tego ostrzeżenia. Na te argumenty nasza lokalna władza była wszak dotychczas głucha i ślepa. Nie posłuchała nawet dwóch znawców tematu – ale o tym za chwilę. Bastion obłudnego milczenia upadł w konfrontacji z potęgą mediów i to nie jakichś tam lokalnych, powiatowych, czy nawet regionalnych, ale tych ogólnopolskich!

Otóż dopiero gdy TVP1 w głównych wydaniach Wiadomości aż dwukrotnie poświęciła smogowi w Legionowie kilka cennych minut, coś w końcu drgnęło w umysłach lokalnych decydentów. Dla tych którzy przeoczyli, polecam obejrzenie archiwum z 16 stycznia (od 16 minuty): https://www.youtube.com/watch?v=PStZ7pQrvoI  oraz z 17 stycznia (od 18 minuty): https://www.youtube.com/watch?v=tATBtngBmjw

Natychmiast, a więc 18 stycznia rano – zaledwie kilka godzin po wyemitowaniu Wiadomości, władze miasta w końcu przypomniały sobie o niezwykle ważnej polityce informacyjnej i umieściły stosowne ostrzeżenie na stronach internetowych. Szkoda, że prezydent nie zdecydował się na taki ruch tydzień wcześniej, kiedy sytuacja była o wiele bardziej niebezpieczna, a stężenie odpowiedzialnego za smog pyłu PM2,5 przekroczone było niemal 30-krotnie!!! (9 stycznia). Dla porównania, w dniach których dotyczyło ostrzeżenie (18-19 stycznia), norma PM2,5 została przekroczona „zaledwie” 10 razy.

W materiale wyemitowanym przez Wiadomości pojawiają się także znane już postacie dr med. Piotra Dąbrowickiego z Wojskowego Instytutu Medycznego oraz dr hab. inż. Artura Badydy z Politechniki Warszawskiej. Prowadzili oni niedawną konferencję (28.11) na temat czystości powietrza w Legionowie, pod znamiennym tytułem: „Czym oddychamy w powiecie legionowskim – prawdy i mity”. Note bene podczas swoich prelekcji panowie z dużą łatwością obalili urzędowy mit, jakoby w Legionowie jakość powietrza nie odbiegała od mazowieckiej normy, czego dowodem niech będzie chociażby poniższy slajd z ich prezentacji TiO slajd

pochodzący z relacji:
toiowo.eu/legionowo-zatrwazajace-zanieczyszczenie-powietrza

Trzeba przyznać, że swoją niezłomną postawą, aktywnością w ogólnopolskich i lokalnych mediach oraz determinacją i profesjonalizmem, obaj wymienieni zrobili znacznie więcej dla uświadomienia rangi problemu zanieczyszczenia legionowskiego powietrza, niż władze naszego miasta. Dziękujemy Wam Panowie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *