Tort podzielony!

Druga sesja Rady Miasta Legionowo właśnie przeszła do historii.

Czy będziemy wracać do podjętych na niej decyzji z sentymentem i wdzięcznością, czy raczej spuścimy wymowną zasłonę milczenia – czas pokaże. Pewne jest jedno – znamy już zwycięzców w wyścigu o fotele przewodniczących stałych komisji Rady Miasta. To niżej wymienieni nadawać będą ton i tempo prac, oraz wytyczać kierunek działań swoich komisji, dzierżąc dumnie ich ster.

Zaszczytu dostąpili:

Andrzej Piętka – komisja oświaty, kultury i sportu
Mirosław Pachulski – komisja rozwoju
Anna Łaniewska – komisja zdrowia, bezpieczeństwa i spraw społecznych
Artur Żuchowski – komisja budżetu
Kazimierz Zieliński – komisja rewizyjna

Zapomniałem dopisać z jakiego ugrupowania startowali do Rady Miasta poszczególni przewodniczący, ale jak się okazuje, tu sprawa jest dość prosta. Wszyscy reprezentują KWW Prezydenta Romana Smogorzewskiego. Podobnie jest z ich zastępcami (odpowiednio: Marta Bogucka – Frańczak, Jacek Zawada i Agata Zaklika) – oni także reprezentują barwy prezydenckie. Zaskakującym wyjątkiem jest Paweł Głażewski (Nasze Miasto Nasze Sprawy), któremu w całej tej układance przypadła funkcja zastępcy przewodniczącego komisji budżetu. W komisji rewizyjnej wybór vice szefa nastąpi 22-go grudnia na jej pierwszym posiedzeniu.

Analizując powyższe dobitnie widać, że całą władzę w Radzie Miasta zagarnęło ugrupowanie prezydenckie i nie zamierza się nią pod żadnym pozorem (a nawet dla pozorów) dzielić. Przypomnę jedynie dla porządku, że 3 osoby wybrane na pierwszej sesji do prezydium rady reprezentują ten sam klub. Mamy więc sytuację, w której zwycięzca zebrał wszystko, gdyż na 8 prestiżowych funkcji (prezydium i komisje) wszystkie są w jednych rękach. Pamiętajmy, że pominięty przy rozdziale zaszczytów, a drugi co do wielkości klub ma w radzie aż 6 radnych!

Cała ta sytuacja, choć absolutnie zgodna z prawem i formalnymi procedurami demokratycznymi, budzi we mnie pewien niesmak i rodzi obawy o przyszłość lokalnej samorządności, gdyż niepokojąco zniekształca ducha i wykoślawia idee demokracji. Wisienką na „sprawiedliwie podzielonym” torcie tej powyborczej układanki jest fakt, że Mirosław Pachulski po raz kolejny łączy w jednej osobie funkcję zastępcy przewodniczącego rady oraz przewodniczącego komisji. Niestety, moja publiczna krytyka takiego rozwiązania nie skłoniła większości (tym bardziej samego zainteresowanego) do refleksji. Widać, iż apetyt rośnie w Mirku zgodnie ze znaną regułą…

Winien jestem jeszcze informację o okolicznościach, jakie towarzyszyły wyborom przewodniczących. Czy była jakaś alternatywa? Otóż tak. Były inne propozycje na przewodniczących: w komisji oświaty – Małgorzata Luzak, w komisji rozwoju zaproponowano mnie. Jaki los spotkał te dwie kandydatury? Odpowiedź jest chyba oczywista – zostały rozjechane walcem demokracji w legionowskim wydaniu.

Pomimo coraz uporczywiej powracającego niepokoju o przyszłą jakość rządów w Legionowie, wszystkim nowym (i „starym”) przewodniczącym gratuluję wyboru i życzę mądrych i trafnych decyzji, dużej dozy empatii, zrozumienia i cierpliwości w rozwiązywaniu problemów, pokory w kierowaniu komisjami oraz ciężkiej ale i owocnej pracy na rzecz naszego miasta i mieszkańców.

2 myśli nt. „Tort podzielony!

  1. Demokrata

    Jeżeli teraz walec demokracji rozjechał opozycję, to nic nie stoi na przeszkodzie, by przy okazji następnych wyborów w podobny sposób został rozjechany blok prezydencki. Patrząc jednak na Legionowo szans na to specjalnie nie ma… Miasto się rozwija (ktoś kto twierdzi, że mogłoby lepiej ma oczywiście rację), awantur jakoś specjalnie nie widać, a i prokuratura w samym mieście też jakoś specjalnej roboty nie ma… A opozycja? Umówmy się, że nie istnieje.. Start pod hasłami „będziemy rozliczać” jakoś od dłuższego czasu nie przynosi efektu. Czego potrzebują ludzie? Chleba, czy igrzysk? Obstawiam chleb.. A jednocześnie pełnia władzy oznacza pełnię odpowiedzialności..

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *